Історія школи

 Маковище – це невеличке село, яке стоїть у трьох кілометрах від районного центру Макарів. У ХVІІ столітті це був невеличкий хутір, що належав одному з макарівських міщан, який почав тут сіяти мак на низинних городах. Коли в хуторі збільшилося число жителів, він увійшов в подільні акти володарів Макарова. У 1836 році Маковище купив у Карла Росцішевського майор Роменський, а в 1857 році у його нащадків Розеслав Рильський – дід українського поета Максима Рильського. Його батько Тадей – український діяч та етнограф, відмовився від дворянських привілеїв і відкрив у своєму будинку школу. Це була одноповерхова дерев’яна будівля, де навчалися діти жителів сіл Маковище і Вишеград. У цій споруді початкова школа проіснувала аж до 1979 року, коли за відсутністю достатньої кількості учнів школу було закрито.
На жаль, відомостей про цей період існування школи небагато, але напевно ми знаємо таке:
-  відразу після Другої світової війни директором школи була Волошко Марія Федорівна, а вчителькою - Лідія Августівна (прізвище не збереглося);
-  у 1947 році директором був Олексій Григорович (прізвище не збереглося);
-  від 1948 до 1951 року директором школи і вчителем 38 учнів початкової ланки був П’ятибрат Сергій Якович, який мешкав в селі Гавронщина, а в липні 2008 року відмітив свій 90-річний ювілей.
 
                               
Школа села Маковище. 5 жовтня 1965 року
 
      Від 1960 до 1965 року директором школи був Чепурний Яків Свиридович, а вчителями були Марія Василівна Чепурна (дружина), Лідія Карпівна та Марія Іванівна (прізвища не збереглися). Від 1965 до 1975 років директоркою та вчителькою початкової школи була Булашенко Валентина Юхимівна, яка, живучи в Макарові, в будь-яку погоду щодня долала 8 км, щоб прийти до своїх вихованців.
         Від 1975 року й до закриття школи в 1979 році директоркою була Патлан Марія Яківна, яка ще довгі роки  жила в Маковищі і тільки в останній час виїхала в Київ до дітей.
 
       Нова історія Маковищанської школи розпочалася в рік проголошення незалежності нашої держави.  У 1991-1992 рр. було зведено нове сучасне двоповерхове приміщення середньої школи на 264 учнівських місць. 1 вересня 1992 року школа гостинно відкрила свої двері для дітей села Маковище.
Перший вчитель Блошніченко О.Г. та вихователь ГПД Буряк Л.О.
першого класу нової Маковищанської школи, 1995 рік
 
Директором новобудови став Купріян Юрій Миколайович, уродженець щедрої на таланти Сумщини. Його вірним і мудрим помічником на освітянській ниві на багато років стала заступник директора з навчально-виховної роботи Прокопенко Раїса Олексіївна.
Перший директор НВО Купріян Ю.М. та заступник директора
з навчально-виховної роботи Прокопенко Р.О. на семінарі
"Школи резерву керівних кадрів" на базі Маковищанського НВО, 2012 рік
Неможливо уявити собі школу і без заступника директора з виховної роботи, вчителя української мови т а літератури, Кондратенко О.П.
 
 
        В 2005 році, на хвилі впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій, на базі школи вперше в Київській області було створено кабінет основ здоров’я (під керівництвом вчителя основ здоров'я, тренера ООЖН Чубукової В.М.), робота якого грунтується на використанні інтерактивних та тренінгових методик.
Інтерактивна вправа "Світлофор" на тренінговому занятті
з основ здоров'я, 9 клас
        А вже в 2006 році,на базі тренінгового кабінету Чубуковою В.М. було проведено обласний семінар керівників районних методичних об'єднань і методистів районних відділів освіти міст і районів Київської області на тему «Навчання основам здоров’я на основі розвитку життєвих навичок учнів».
 
У квітні 2007 року на базі школи було відкрито дитячий садок «Ягідка», який прийняв перших 15 вихованців, і школа стала навчально-виховним об'єднанням «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок».
Виступ вихованців дитячого садка "Ягідка"
на випускному вечорі 2007 року з вихователем Матвієвською А.В.
та помічником вихователя Сичевською З.
 
          У 2008 році в школі було створено клас інформаційних технологій, оснащений сучасними комп'ютерами та Інтернетом. Він активно працює і сьогодні.
Урок комп'ютерної грамоти в 4 класі,
 класний керівник Гайструк О.А.
 
         2012 рік в історії освіти села став знаковим - зменшення кількості дітей на території громади знову призвели до зниження ступеня школи. Маковищанське НВО отримало новий статус "ЗОШ І-ІІ ступенів".
У 2014 році в Маковищанському НВО "ЗОШ І-ІІ ступенів - дитячий садок" відбулись зміни у керівництві:
директором стала Чубукова Валентина Миколаївна, вчитель біології та основ здоров'я,
спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання "вчитель - методист".
Директор та учні в День української писемності та мови
в музеї історії та краєзнавства Маковищанського НВО.
                В нашому НВО завжди активно діяли гуртки: неодноразовий лауреат районних танцювальних конкурсів - хореографічний ансамбль "Феєрія", керівник Чубукова К.В.,
Виступ ансамблю "Феєрія" на випускному вечорі
11 класу у 2010 році
 
гурток "Умілі руки", керівник Рудьківський О.І., спортивна секція "Футбол", тренер Грищенко В.М..
 
Тренер Грищенко В.М. з вихованцями
на заняттях спортивної секції "Футбол"
 
Також, спільними зусиллями вчителів і батьків учнів НВО, в 2014/2015 навчальному році організовано роботу гуртків на волонтерських засадах: "Драматичний" (Гайструк О.А.), "Вишивка бісером" (Чернявка В.В.),"Образотворчого мистецтва" (Калайджі А.В.),
Керівник гуртка "Образотворче мистецтво" Калайджі А.В. та її вихованці
"Англійський клуб" (Шпорталюк Н.С.).
Виступ гуртківців "Англійського клубу" на святі
"Гарбузові іменини", 2014 рік

Але, на жаль, так історично склалося, що в нашому рідному Маковищі завжди було мало учнів. Тому школи то відкривалися, то закривалися або реорганізовувались. Так 26 серпня 2015 року рішенням сесії районної ради Маковищанське НВО  було реорганізоване в Маковищанське НВО "ЗОШ І ступеня - дитячий садок".

Новим директором НВО стала вчитель початкових класів, спеціаліст "вищої" категорії Чернявка Вікторія Вікторівна.